Mobilnost u Španjolsku i predivna Andaluzija ispunili su baš sva očekivanja

Krajem ožujka pet učenica naše škole – Laura Miš, Leticija Ban, Ana Čilaš, Klara Tomić i Nera Labor, zajedno s koordinatoricom projekta Erasmus+ u našoj školi Ivanom Jurica i ravnateljicom Margit Vrbičić otputovalo je u Španjolsku, na drugu mobilnost u okviru Erasmus+ projekta „Call of Poseidon“.

Direktnom avionskom vezom iz Zagreba otputovali su u predivnu Malagu, odnosno gradić Coin, u kojem se nalazi škola IES Los Montecillos, naši španjolski domaćini. Osim domaćina, u aktivnostima u okviru ove mobilnosti, koja je nosila naziv „Water Scarcity“, sudjelovali su još i učenici švedske škole British Junior iz Eskilstune, odnosno učenici talijanske škole Tremestieri Etneo iz okolice Catanije.

U ponedjeljak, prvog dana predviđenih aktivnosti, svi su sudionici 'led probili' međusobnim upoznavanjem kroz igru i druženje u školskoj dvorani. Dok su učitelji imali primanje kod vodećih ljudi grada Coina (gradića od 20-ak tisuća stanovnika smještenog  33 km zapadno od Malage), koji su im održali predavanje o važnosti vode za njihov grad, učenici su u užem gradskom središtu imali orijentacijski zadatak. Svi sudionici posjetili su Granadu, grad pod obroncima Sierra Nevade koji je u prošlosti neko vrijeme bio i glavni grad muslimanske Španjolske. Rezultat toga su i brojni spomenici arapske umjetnosti među kojima se posebno ističe Alhambra. Riječ je o palači posljednjih muslimanskih vladara Španjolske koja se od 1984. godine nalazi se na UNESCO-om popisu svjetske baštine.

Svi sudionici projekta, svaka država posebno, predstavili su probleme s kojima se njihove države suočavaju kad je u pitanju voda. Kako se koristi voda, koliko se vode nepotrebno potroši, koliko pojedina država uopće ima vode, gdje su najveće zalihe, kako se koristi kišnica, …, sve su to prezentirali učenici u okviru projektnih aktivnosti. Razgovaralo se, naravno, i o važnosti vode, odnosno što svatko od nas može učiniti kako bi se voda sačuvala i za generacije koje dolaze. Na temu vode svi su učenici igrali i različite igre, a sve kako bi ukazali na važnost očuvanja voda u čitavom svijetu. U blizini škole posjetili smo i El Nascimento, izvor vode koji je od vrlo velike važnosti za čitav Coin, gradić koji je poznat po brojnim fontanama.

Neizostavan je bio i izlet u predivnu Malagu, drugi grad po veličini u Andaluziji (iza Seville). Rodni je to grad Pabla Picassa i glumca Antonia Banderasa, grad koji se smjestio na obali Alboranskog mora i koji su osnovali Feničani oko 1000. g.pr.Kr. Sam grad, koji je dio Coste de Sol ili Obale sunca, ima mnogo znamenitosti iz različitih povijesnih razdoblja, a posebno se ističe arapska tvrđava Alcazaba. Sagrađena je početkom 11. stoljeća, a pokraj nje nalazi se ostaci rimskog kazališta iz 1.st.pr.Kr.
Posjetili smo i Oceanografski institut u Fuengiroli gdje smo doznali kojim se sve to aktivnostima bave kako bi sačuvali Sredozemno more: naučili smo što i kako istražuju, kakve sve vrste biljaka i životinja obitavaju u moru, koju tehnologiju koriste kako bi pratili promjene u moru, … Neizostavan je bio i posjet Mijasu, turističkom gradiću na Costi de Sol kojega karakterizira 12-metarska šetnica uz more. Osim obalnog dijela Andaluzije, posjetili smo i dosta toga u unutrašnjosti. Izdvojili bismo selo Tolox, pitoreskno mjesto čije su sve kuće obojane u bijelo, a koji se nalazi u podnožju Nacionalnog parka Sierra de las Nieves.

Puni doživljaja učenici i njihove profesorice vratili su se iz Andaluzije. Upoznali su nova mjesta, stekli nove prijatelje. A sada svi s nestrpljenjem iščekuju svibanj, kad će u našoj školi po prvi put ugostiti prijatelje i partnere iz ovog projekta.

„Erasmus je bilo nešto najbolje što mi se dosada dogodilo. Upoznala sam nove ljude i stekla nove prijatelje. Bilo nam je odlično i ovo je stvarno nezaboravno iskustvo, skupa smo se smijali i plakali. Međusobno smo si pomagali i bili tu jedni za druge. Bez obzira na svu zabavu i smijeh na rastanku je ipak bilo suza. No, svi smo obećali da naš "Zbogom" ne znači da se više nikada nećemo vidjeti, to za nas znači; "Vidimo se uskoro“, kazala je učenica Leticija Ban nakon povratka iz Španjolske.

Projekt sufinancira Europska unija iz programa Erasmus+.

Priloženi dokumenti:
tn_10.jpg (100.46 KB)
tn_11.jpg (104.46 KB)
tn_12.jpg (77.15 KB)
tn_13.jpg (534.65 KB)
tn_14.jpg (471.32 KB)
tn_15.jpg (402.01 KB)
tn_16.jpg (68.90 KB)
tn_17.jpg (591.28 KB)
tn_18.jpg (589.95 KB)
tn_19.jpg (315.31 KB)
tn_2.jpg (511.72 KB)
tn_3.jpg (531.94 KB)
tn_4.jpg (512.68 KB)
tn_5.jpg (108.65 KB)
tn_6.jpg (98.27 KB)
tn_7.jpg (412.13 KB)
tn_8.jpg (77.47 KB)
tn_9.jpg (538.05 KB)

objavio: Barislav Poparić Grgas   datum: 5. 4. 2022.